Az évértékelő értékelője
Mi történt szombaton?
Magyar Péter évet értékelt. Az elmúlt egy évben befutott politikus az elmúlt időszakban felrázta az országot, és óriási tömegeket mozgatott meg, ami arra is elég volt, hogy helyeket csaklizzon el a kormánypárttól az EP-választásokon. Más kérdés, hogy ezzel a tömeggel mire megy majd 2026-ban. A Tisza Párt elnöke ezen kívül bemutatott néhány stábtagot, akik között ott volt Ruszin-Szendi Romulusz, akinek a személye körül óriási hype alakult ki az elmúlt napokban (Németh Szilárd két nyúljás pacal között még egy hisztiposztot is megengedett magának a facebookon) a korábbi vezérkari főnöki szerepe miatt. Jelenleg úgy fest, hogy a Tisza honvédelmi/nemzetbiztonsági szakértője lesz. A kongresszuson elhangzott néhány hangzatos szakpolitikai ígéret is, illetve bejelentette az Út a börtönbe címet viselő programot is, és az ügynökakták megnyitását is megígérte. Belengette a KATA megreformált visszatérését, a vagyonnövekedési adót 10 milliárd forint felett, a vezető politikusok vagyonosodási vizsgálatát, a szakmai szervezetekkel való együttműködést, a mezőgazdaság és az oktatás megreformálását, magyarul sok mindent. Kérdés mi lesz belőle, ha a Tisza kormányra kerül. Ezen felül "orbánozott" egy kicsit, és sosem látott akciókról beszélt. Szóval a marketing erős, kiderül milyen lesz a tartalom.
Mit reagált a közélet?
Menczer Tamás, az ősi rivális majdnem félrenyelte a vacsoráját, és azt válaszolta, hogy az Út a börtönbe program alapján Magyar Péternek kellene előre mennie az állítólagos telefonlopásáért és a Diákhitel vezetőjeként elkövetett ugyancsak állítólagos bennfentes kereskedelméért. Gyurcsány Ferenc is szóba került az évértékelőn, róla és az Orbánnal való kapcsolatáról azt mondta Magyar, hogy Orbán nélkül nincs Gyurcsány és Gyurcsány nélkül nincs Orbán. Ezt korábban Márki-Zay Péter is megmondta (nem mellesleg teljesen jogosan, mert az ő kapcsolatuk miatt élünk 15 éve kétharmadban). Ezt természetesen a DK elnöke zokon vette, és a következőt mondta: "Magyar Péter vagy intellektuálisan, vagy erkölcsileg csapnivaló ember, esetleg is-is." Mellesleg Gyurcsány vasárnap 10-kor tart évértékelőt, reméljük kevesebb hisztivel, mint a tiszás esemény utáni Facebook-posztban. Hadházy Ákos Ruszin-Szendi személye miatt fogalmazott meg kritikát Magyar Péterrel szemben, szóvá téve többek között, hogy egy korábbi helyettes államtitkárról van szó, aki az Orbán-kormány tagja volt, ő vezette az átláthatatlan fegyverbeszerzéseket, és a honvédségben történő tisztogatásokat, amely során számos tisztet rúgtak ki. Erre Magyar Péter kommentben védte meg a korábbi főparancsnokot, amibe egy kisebb arcoskodás is belefért miszerint Hadházynak ki lesz a honvédelmi szakértője és kivel fog kormányt váltani, illetve úgy érzem kissé kiforgatta Hadházy szavait ("Az ön logikája alapján egyébként egy rossz politikai rendszerben ne is legyen senki a hadsereg élén."). Ezzel természetesen lehet vitatkozni. A kommentharcba a Tisza-szimpatizánsok is beszálltak, akik szerint a független képviselő a kormányváltást akadályozza. Ez is képezheti vita tárgyát, hiszen számos korrupciógyanús esetre világított rá, amelyet egy esetleges rendszerváltás (kormányváltás nem elég) esetén vizsgálni lehet.
forrás: Hadházy Ákos Facebook-oldala
Mit látok én Magyar Péterben?
Annyi biztos, hogy egy év alatt óriási tömeget hozott össze, és elképesztő kormányváltó hangulatot csinált, de kérdés 2026-ban ez mire lesz elég. Nem ünneprontó akarok lenni, de az ellenzéki szavazók innentől már hajlamosak elhinni, hogy kormányváltás lesz. Ez azonban még korántsem biztos. A Tisza sokkal jobb eredményt érhet el, mint a korábbi kihívók, akár a kétharmadot is lebonthatja, de pokolian nehéz feladata lesz. Magyar képviselő-castingja jó, illetve az is, hogy igyekszik minél tovább titkolni azt, hogy kik lesznek azok, akik a választókerületekben megküzdenek a Fidesz jelöltjeivel.
Azonban a Tisza elnöke nem teljesen hibátlan (ahogy egy politikus sem). A Hadházy Ákossal való csörtéi egyáltalán nem segítenek a népszerűségén, úgy gondolom, hogy bár a képviselő gyakran fogalmaz meg vele szemben kritikát, de ő azt rosszul kezeli, és néha sértett kisgyerekhez hasonlítható hisztit vág le Hadházy bejegyzése alatt. Az ATV Start című műsorában is üzent a Tisza elnöke, miszerint Hadházy döntse el, hogy rendszerváltást akar-e vagy sem. Úgy érzem, ezekre a kritikákra, megjegyzésekre sokkal higgadtabban kell reagálni, sokkal nagyobb "szerénységet" kéne mutatnia, mert egyelőre hangzatos ígéreteken és a kiábrándultakból álló tömegen kívül ő sem mozdította sokkal jobban előre a rendszerváltás folyamatát, még ha ő az, aki a reményt jelenti sok ellenzéki szavazónak.
Rengeteg nagy ígéretet tett, aminek a megvalósítása még erősen kérdéses. Jelentett be olyan dolgokat is, amelyek nagyon előremutatóak (országgyűlési képviselő valaki két ciklusig lehet, mentelmi jog nélkül, vagy a szakmai szervezetekkel való együttműködés, vagyonosodási adó, vezető politikusok vagyonosodási vizsgálata), de vannak olyan ígéretek is, amelyek nem eredetiek, vagy nem feltétlenül teljesíthetők egy ciklus alatt (egymilliós minimálbér). Példának okáért a politikusok elszámoltatását és az ügynökakták kinyitását már Márki-Zay Péter is hirdette 2022-ben. Ettől függetlenül fontos elképzelések, és jó, hogy Magyar Péter is beemelte az ígéretei közé őket. A Gyurcsány-Orbán "tengely" létezéséről is gyakran beszél a Tisza elnöke (jogosan), azonban korábban erről is beszélt Márki-Zay. Ez nem azt jelenti, hogy a Mindenki Magyarországa Néppárt elnökétől lopja az ötleteket, én csak arra világítok rá, hogy az újszerű ötletek nem biztos, hogy annyira újak. Mindettől eltekintve remélem, hogy a két Péter valahogy együtt tud működni a későbbiekben.
A sok ígéretet és elképzelést azonban kormányprogramba kéne helyezni, hogy az átlag szavazó lássa azt, hogy Magyarék hogy képzelik el a kormányzást (bár tudom, hogy kormányprogramot kevesen olvasnak). Erre van még több, mint egy évük, de én még mindig nem látom, hogy mit kezdenének az országgal egy rendszerváltás (fontos ezt hangsúlyozni, hiszen ismétlem, a kormányváltás nem elég) megtörténtével. Úgy érzem, nem elég az oktatást és az egészségügyet megreformálni, a közbiztonság, a gazdaság, illetve a többi terület komoly reformja is szükséges, remélem erre látunk a Tiszától valami koncepciót a későbbiekben. A nagy ígéretek, amikkel az embereket meg lehet nyerni, nem elég. Meg is kell tartani a bázist. Összességében tehát azt látom, hogy Magyar Péternek fejlődnie, érnie kell, ki kell fejtenie az elképzeléseit, le kell higgadnia, és nem támadni azt, aki ugyanazt akarja mint ő, csak máshogy, és ha kiforr mint politikus, akkor jó esélyekkel indulhat neki 2026-nak.
Források: Németh Szilárd Facebook-oldala, Hadházy Ákos Facebook-oldala, Gyurcsány Ferenc Facebook-oldala, index.hu